Ile kosztuje roczne utrzymanie strony WWW? I co się składa na cenę?

Koszt stworzenia i utrzymania strony internetowej to często zagadka dla firm, które chcą zaistnieć w sieci, ale boją się tego, że będzie to zbyt drogie. A przecież strona internetowa marki to jej wizytówka, która nie tylko oferuje informacje o ofercie, lokalizacji i kontakcie, ale pozwala na to, by zainteresowani klienci znaleźli dany biznes i skorzystali z tego, co proponuje.

W dzisiejszych czasach, jeśli nie ma cię w internecie, to nie istniejesz. Strona internetowa jest niezbędna do kreowania pozytywnego wizerunku każdej firmy. Profesjonalnie wykonana i zadbana firmowa witryna podniesie image twojego biznesu i z pewnością zwróci się jako inwestycja. 

W niniejszym artykule przybliżymy koszty utrzymania strony internetowej, zachęcamy jednak do kontaktu z nami, gdy czujesz, że temat cię przerasta, lub nie masz czasu i potrzebujesz fachowego wsparcia w projektowaniu i utrzymywaniu firmowej strony internetowej. 

Ile kosztuje strona internetowa na starcie?

Koszt stworzenia strony internetowej zależy od jej wielkości, funkcjonalności i tego, czy stworzona jest na gotowym szablonie, czy też upgradowana lub nawet pisana od podstaw przez webmastera. Strona wizytówka będzie naturalnie dużo tańsza niż autorski sklep z szeregiem funkcjonalności i blogiem. Oczywiście możesz maksymalnie zminimalizować koszty powstania strony, zakładając ją samodzielnie na gotowym szablonie.

Wiadomo, że osoba, która prowadzi firmę nie ma zwykle czasu na to, by stawiać stronę firmową, a przedtem robić research dotyczący tego, jak to w ogóle ugryźć.

To, co ważne na starcie – musisz wiedzieć czego chcesz, w jakich pieniądzach zamknie się to, czego potrzebujesz i skonsultować się ze świetną firmą działająca w branży, taką jak nasza. Nasi pracownicy wiedzą co robią, doradzą ci i po prostu odciążą cię z niepotrzebnej dodatkowej pracy.

Jeśli chodzi o koszty postawienia witryny firmowej, to mogą one wahać się od kilkuset złotych, nawet do tysięcy, a w pewnych sytuacjach nawet kilkunastu i kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dopasuj rodzaj witryny do swoich potrzeb i budżetu oraz postaw na fachową pomoc.

Ile wynosi roczny koszt utrzymania witryny internetowej?

W skład kosztów utrzymania strony internetowej wchodzi cena utrzymania domeny, czyli adresu witryny, hostingu, czyli usługi, która zapewnia twojej stronie miejsce na serwerze, no i cena ewentualnych prac naprawczych, lub poprawek i aktualizacji na stronie. 

Cena domeny zależy od tego, jakie ma rozszerzenie (np. .com; .pl; .com.pl; .org). Polskie domeny to koszt zwykle kilkudziesięciu złotych za rok. Najczęściej firmy, u których można domeny nabyć, oferują korzystne abonamenty, gdzie pierwszy okres użytkowania domeny jest znacznie tańszy. Warto dokładnie porównać ceny u różnych firm na rynku, bo może się okazać, że są między nimi duże różnice, a po co przepłacać?

Cena hostingu zależy od tego, jak duża jest twoja firmowa strona internetowa i ile połączeń z serwerem generuje. Istnieją abonamenty elastyczne, gdzie koszt roczny hostingu jest  uzależniony od tego, ile okresowo twoja strona wygenerowała ruchu, a zasoby serwerowe są automatycznie dostosowywane do chwilowych potrzeb witryny. Są też oczywiście abonamenty hostingowe dyktujące stałe stawki. Koszt roczny hostingu mieści się w granicach od kilkudziesięciu, do kilkuset złotych i więcej.

Aktualizacje na stronie i prace serwisowe związane z jej eksploatacją, to kolejne koszty, które musisz wziąć pod uwagę w rocznym budżecie utrzymania witryny internetowej. W zależności od tego, czy chodzi tylko o aktualizację wtyczki do WordPressu, czy też o pracę dewelopera, który za godzinę potrafi dyktować ceny startujące od kilkuset złotych, koszty mogą być bardzo różne. Wszystkie te składowe i związane z nimi wydatki należy brać zawsze pod uwagę przed planowaniem tego, jaką stronę firmową tworzymy.

Jeśli chcesz stworzyć dla swojego biznesu witrynę internetową, ale nie wiesz, od czego zacząć i jak ugryźć temat – zapraszamy do kontaktu z nami. Pomożemy na każdym etapie realizacji strony internetowej.

Scroll to Top