Copywriting, kreatywne pisanie – na czym się skupić. Czy każdy może zostać Copywriterem?

Zacznijmy od wprowadzenia. Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. 

Tak, jeśli naszym zadaniem jest napisanie prostych treści, niewymagających zaawansowanej wiedzy. Każda osoba mająca nawet podstawowe pojęcie o języku polskim powinna poradzić sobie z napisaniem postów na social media lub stworzeniem opisu dla produktu (o ile nie zawiera technicznych parametrów itp.) 

Nie, jeśli bierzemy pod uwagę specjalistyczne treści np. z zakresu branż przemysłowych. Takie artykuły wymagają od autora większego zaangażowania, a przede wszystkim niezbędnej wiedzy z dziedziny, o której pisze. W końcu nie każdy zna specyfikę każdej branży i produktów. Z czasem można się tego nauczyć, jednak tworząc takie materiały musimy wziąć pod uwagę, że trafią właśnie do grona odbiorców zainteresowanych tym tematem i znających się na rzeczy, zatem kiedy popełnimy jakiś błąd zostanie on od razu zauważony. Jeśli to nastąpi, stracimy wiarygodność w oczach grupy docelowej i nie będziemy postrzegani jako autorytet, co może pośrednio prowadzić do utraty reputacji w środowisku i zawodzie. 

W świecie copywriterskim powoli robi się ciasno, dlatego warto znaleźć w sobie ”to coś”, co będzie Twoim znakiem rozpoznawczym, atutem i wyróżnieniem na tle konkurencji. Świat copywritingu stoi przed Tobą otworem i zaprasza Cię do tego, abyś rozgościł się w jego progach. Ważne jest, aby nieustannie kształcić się i rozwijać. Przede wszystkim pisz, ale też czytaj i poszerzaj wiedzę. Popularne stwierdzenie ”trening czyni mistrza” idealnie się w tym przypadku sprawdza. Z każdym kolejnym artykułem będzie Ci coraz łatwiej. Z czasem będziesz wiedział, w czym czujesz się najlepiej, wypracujesz swój własny styl i tak bardzo pożądane „lekkie” pióro. 

Trzymaj się zasad

Do fundamentalnych zasad copywiringu zaliczyć można przede wszystkim: 

  1. Stosowanie łatwego i zrozumiałego języka — chyba że wymagany jest od Ciebie tzn. branżowy “żargon”, tutaj  możesz być pewien, że zostaniesz poprawnie zrozumiany.
  2. Stosowanie krótkich i prostych zdań — proste, nie znaczy to samo co prostackie i w potocznym tonie. Zdania wielokrotnie złożone mogą znudzić odbiorcę i straci on zainteresowanie całym artykułem. 
  3. Ostatni punkt powinien być “oczywistą oczywistością” ale jeśli nie jest to pamiętaj – tekst musi być poprawny gramatycznie. Literówki i błędy są wręcz niedopuszczalne. Wiadomo, jesteśmy tylko ludźmi i takie rzeczy się zdarzają, ale ważne jest, aby ryzyko ich popełnienia zminimalizować do zera. Dlatego dokładnie sprawdź swój tekst przed publikacją, nawet kilka razy.

Jest na to rada

Kiedy zasady mamy omówione, czas na nasze rady. Podsuniemy Ci kilka wskazówek, na czym się skupić, aby Twoje teksty były ciekawe i urozmaicone, ale przede wszystkim skuteczne.

Po pierwsze – nie samą treścią człowiek żyje. Staraj się zadbać o ciekawą formę komunikatu. Stosuj różne gatunki, używaj wypunktowań, list, podkreślaj i pogrubiaj Twoim zdaniem ważne zagadnienia. Jeśli piszesz teksty do wykorzystania w social mediach nie zapomnij o emotikonach pasujących do treści, urozmaicą Twój przekaz i pomogą wyrazić emocje w sposób wizualny. 

Po drugie — aby być skutecznym w copywritingu, warto znać podstawy SEO oraz posiadać umiejętności z zakresu marketingu i sprzedaży. Pozwoli Ci to na tworzenie treści angażujących i nastawionych na konkretny cel. Dzięki wiedzy z tych dziedzin nauczysz się pisać językiem korzyści i w perswazyjny, ale przystępny i nienachalny sposób przedstawiać treści odbiorcom. Korzystaj z tego w granicach rozsądku, ponieważ komunikacja opierająca się na samych superlatywach firmy i produktu wbrew pozorom może nie być skuteczna, a wręcz zniechęcająca. Nie zapomnij o odpowiednio sformułowanym call to action, czyli wezwania do działania, to może okazać się kluczem do sukcesu Twojego materiału. 

Po trzecie — poznaj odbiorcę i się na nim skup. W miarę możliwości postaraj się jak najdokładniej określić grupę docelową treści. Poznaj jej potrzeby, jaki jest jej cel, jakie ma wątpliwości i czego oczekuje? Stawiając sobie te pytania i udzielając na nie odpowiedzi będziesz wiedział jak powinien wyglądać Twój artykuł i co powinieneś w nim zawrzeć. Twój odbiorca oceni Cię pod kątem Twoich treści dlatego informując, zachęcając i przekonując go, okaż mu odpowiedni szacunek.

Po czwarte — na koniec najważniejsza wskazówka. Nie przedstawimy tutaj nic odkrywczego, nie mniej to jedna z najistotniejszych rzeczy — bądź kreatywny i oryginalny. Skup się na nagłówkach np. napisz intrygujący tytuł, tajemniczy lead, spraw, aby czytelnik zagłębił się w nim i chciał poznać więcej informacji. Przykuj uwagę odbiorcy jakimś zaskakującym porównaniem, ciekawym opisem, interesującym ujęciem tematu itd. ”Podglądaj” prace osób doświadczonych w tym fachu, szukaj inspiracji, a z czasem Twoje materiały staną się atrakcyjne i tym samym skuteczne. 

Recepta na sukces

Podsumowując, aby osiągnąć sukces copywriterski, najważniejsze jest trzymanie się zasad poprawnego pisania przy jednoczesnym kreatywnym podejściu do materiału. Wyróżnij się i wypracuj swój własny unikatowy styl, a z pewnością Twoje materiały będą cieszyć się popularnością wśród odbiorców.