Czym jest responsywność strony www?

Responsywna witryna internetowa dostosowuje się do rozmiaru wyświetlacza, na którym jest załadowana, do konkretnej przeglądarki oraz działa zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. Oznacza to, że potrzebujesz tylko jednej strony, która załaduje się wszędzie tam, gdzie ktoś będzie chciał ją wyświetlić. I za każdym razem jej jakość będzie idealna.

RWD (ang. Responsive Web Design – Internetowy Projekt Responsywny) to technologia, która umożliwia taką budowę strony www, że skaluje się ona dokładnie wpasowując się w rozmiary ekranu danego nośnika. W kodzie strony responsywnej zawarte są informacje o tym, dla jakiej rozdzielczości ekranu, jakie treści i w jakim rozmiarze wyświetlić. W dalszej części tekstu przeczytasz więcej o tym, czym jest i jakie ma zalety responsywna strona www.

Responsywna strona internetowa – czyli jaka?

Responsywna strona internetowa jest dużo łatwiejsza do nawigacji i czytelniejsza na telefonach, niż strona konwencjonalna, która nie dostosowuje się do urządzeń mobilnych. Użytkownik łatwo znajdzie to czego szuka, niezależnie od tego, czy używa smartfona, tableta, netbooka, laptopa, czy PC. Strona responsywna wymaga nie tylko odpowiednich zapisów w kodzie, dotyczących sposobu i rozmiaru wyświetlania poszczególnych treści. Wymaga też od projektanta właściwego zaplanowania poszczególnych elementów na stronie, tak aby witryna świetnie wyglądała w każdej dostępnej rozdzielczości. Należy pamiętać o tym, że ponieważ strona wyświetla się w różnych rozmiarach, wygląda też nieco inaczej na różnego rodzaju sprzęcie. Trzeba to zaprojektować z głową, dlatego warto zlecić budowę profesjonalnej witryny responsywnej specjalistom, którzy najlepiej znają się na rzeczy. Wspomnieć przy tym trzeba, że chociaż proces projektowania witryny internetowej w technologii RWD jest skomplikowany, to istnieją na rynku aplikacje, znacznie ułatwiające ten proces.

Cechą charakterystyczną stron responsywnych jest to, że dostosowują się automatycznie nie tylko do rozmiaru wyświetlacza, ale także do rodzaju przeglądarki, przez którą są wyszukiwane. Responsywna stronka www świetnie wyświetli się w Google Chrome, Microsoft Edge, Safari, Firefox, czy Operze. Oznacza to, że każdy internauta zobaczy wszystkie istotne informacje zawarte na twojej witrynie, niezależnie od tego, jakiego sprzętu i oprogramowania używa do przeglądania sieci.

Responsywna strona www to obecnie must have. Zdecydowana większość internautów korzysta z sieci wyłącznie lub głównie za pomocą urządzeń mobilnych. Posiadanie dwóch, czy kilku stron, zaprojektowanych każda pod inny nośnik, jest kompletnie nieopłacalne. Dzięki witrynie responsywnej masz jedną stronę do utrzymania, konserwacji i obsługi.

Responsywna strona internetowa – korzyści

Korzyści z responsywnej witryny www jest wiele. Oczywistą jest bardzo dobry poziom zadowolenia użytkownika (ang. UX – User experience), co przekłada się na większy ruch do strony, dłuższe pobyty gości na podstronach i finalnie więcej konwersji. Internauci są niecierpliwi – jeśli nie znajdą szybko informacji, których poszukują, opuszczą twoją stronę nawet po kilku sekundach.

Kolejnym plusem posiadania strony responsywnej jest to, że Google bardzo je faworyzuje. Zdecydowanie poprawi się twoja pozycja w tej największej wyszukiwarce, gdy zdecydujesz się na stronę stworzoną zgodnie z techniką RWD. Kolejną, oczywistą korzyścią płynącą z posiadania responsywnej witryny internetowej są istotnie niższe koszty utrzymania takiej strony, w porównaniu z obsługą i serwisem kilku stron.

Responsywna strona internetowa to koszt, który ponosisz z góry, ale szybko procentujący. Nawet jeśli jej projekt kosztuje więcej, niż konwencjonalnej witryny, wydajesz pieniądze tylko na jeden projekt i utrzymujesz też tylko jedną witrynę. Strona w technologii RWD może dać ci przewagę nad konkurencją, może także długofalowo okazać się bardzo opłacalną inwestycją. Pamiętać tylko należy o tym, by jej projekt zamówić u profesjonalistów.

Scroll to Top